… a pro vás může udělat mnohé! Třeba podpořit přirozenou obranyschopnost organismu – imutnítní systém nebo doplnit minerály a železo.

Kopřiva dvoudomá (Urtica Dioica L.)  je trvalka, která dorůstá výšky až jeden metr. Její tmavě zelená barva a zašpičatělé řapíkaté listy, jsou velmi dobrým poznávacím znamením.  Neomylně si také ověříte, že jde o kopřivu, jejími žahavými listy a dotykem na vaší pokožce. Ač je to velmi rozšířená plevelná bylina, řadí se mezi léčivé rostliny a právem. Pro její sběr je ovšem nutné najít čisté místo, dál od silnice a mimo vycházkové trasy pejskařů.

Kopřiva
Kopřiva dvoudomá

Jak vám může kopřiva pomoci? 

  • podporuje normální činnost gastrointestinálního traktu – pohyb střev – mikroflora
  • napomáhá normální činnosti kardiovaskulárního systému a cévní soustavy
  • podporuje normální činnost ledvin a močových cest – vylučování
  • osvěžuje tělo – vitalita, energie
  • podporuje normální stav kloubů
  • podporuje přirozenou obranyschopnost – imunitní systém
  • podporuje normální funkci prostaty
  • obsahuje minerály, železo
  • podporuje normální hladinu glukózy v krvi

Sběr kopřivy

Pro sběr využijte mladé vršky rostliny časně na jaře, mají světlejší zelenou barvu, než starší část rostliny, nejlépe nejpozději do konce května. To je v nich obsaženo i nejvíce účinných látek. Ne nadarmo se používá kopřiva i do velikonoční nádivky. Pokud máte své oblíbené místo, věřte, že kopřiva se nevzdává a několikrát po utržení znovu obrazí. Na její sběr si však určitě vezměte rukavice a nejlépe i nůžky a samozřejmě košík nebo plátěnou tašku, aby se bylina cestou domů nezapařila. 

Sušení

Byliny vždy sušte ve stínu na vzdušném místě jemně navrstvené na sobě nebo v sušičce do 35 stupńů Celsia. Skladujte v několikavrstvém papírovém pytli na suchém místě. 

Příprava čaje

Můžete si čaj připravit z čerstvé kopřivy nebo pokud jste na něco alergičtí, je lepší usušená. Pár lístků vložte do hrníčku, zalijete vroucí vodou a nechte 5 minut louhovat. Pokud si chcete udělat očistnou jarní kůru, začněte po úplňku a pokračujte 2-3 týdny. Pak minimálně týden v užívání kopřivy vynechte, kůru lze opakovat až 3x.  Doporučuje se pít cca 0,5 l čaje za den. 

Malý tip pro krásu

Kopřiva je také výborná na vlasy. Uvařte si cca 1 l kopřivového nálevu. Nechte půl hodiny louhovat, pak slijte. Přiměřeně teplým, vlažným nálevem si po umytí vlasů vlasy přelijte znovu a již neoplachujte. Upozornění – odvar z kopřiv je vhodnější pro mastnější vlasy a tmavovlásky, může totiž mírně ztmavit vlasy. 

My pro vás připravujeme Kopřivový sirup, který je vhodný k přípravě teplých i studených nápojů, nebo ho můžete užívat i na lžičku a rovnou do pusy. 

KOUPIT SIRUP

Kopřivový sirup
Kopřivový sirup