Košík

Mít každý týden čerstvou zeleninu, bylinky a občas i trošku ovoce? To je sen, který vám hodláme od letošního roku plnit!

Ředkvičky
Ředkvičky

Od jara do pozdního podzimu pro vás nově chystáme farmářské bedýnky. Jejich obsah se bude samozřejmě v průběhu sezóny měnit podle toho, co zrovna bude v poli a v sadu k utržení. Chystáme si vás rozmazlovat různými druhy hlavně plodové zeleniny, kterou v běžné obchodní síti nekoupíte.

Papriky
Papriky

A co je nejdůležitější – naše zelenina i ovoce roste bez chemie. Hnojíme pouze hnojem a hlavně kompostem. Využíváme pomoci meziplodin ke zlepšení stavu půdy. Plodiny vhodně kombinujeme tak, aby si navzájem pomáhaly. A výsledek? Ten můžete ochutnat už od cca půlky května!

Květ cukety
Květ cukety

Jelikož se jedná o první a tudíž trošku zkušební sezónu, nechceme ani vás ani sebe zavazovat k předplatnému! Co ale chceme, abyste vyjádřili svůj zájem o týdenní nebo dvoutýdenní pravidelný odběr. Odběr můžete kdykoliv zrušit či pozastavit (alespoň 1 den dopředu), a pak opět obnovit.

Pravidelní odběratelé budou mít jistotu, že svou bedýnku vždy dostanou. Ale i tak se může stát, že např. při dlouhodobých deštích budeme nuceni odběr posunout nebo zrušit…. Což se samozřejmě vždy dozvíte dopředu 😉 Pokud vypěstujeme víc zeleniny, rádi nabídneme navíc nebo někomu dalšímu.

Třešně
Třešně

Odběrové dny: úterý nebo čtvrtek (16-18 hod.) u nás na farmě Jivina 44, 294 14 Jivina (u Mnichova Hradiště). Budeme se snažit ještě najít i odběrové místo přímo v Mnichově Hradišti.

Cena:

  • cena jedné bedýnky bude 400,- Kč + záloha 50,- Kč za vratnou bedýnku (budeme si vyměňovat!), váha cca 5-7 kg
  • cena časně jarních bedýnek bude upravena dle obsahu (počítáme cca 150,- až 200,- Kč)
Farmářská bedýnka
Farmářská bedýnky
Continue Reading

Venku už krásně svítí sluníčko. To je nejlepší doba k tomu, abychom prozkoumali vše kolem semínek, která budeme potřebovat. Jak to probíhá?

  1. Nejprve se rozhodneme, co a v jak velké míře, chceme pěstovat. Pro klasicky velkou zahradu u rodinného domu stačí maximálně 1 sáček semínek od dané zeleniny, květin či bylin.
  2. Je potřeba zjistit, jaké jsou zásoby z minulého roku. Životaschopnost semen se uvádí 2-3 roky. Může vám vyklíčit i pět let staré semínko, ale…. Držme se radši maximálně 3 let, ať nejsme zklamaní, že nic nevyklíčilo! Co máme doma, nekupujeme!
  3. Udělejte si seznam toho, co je potřeba dokoupit a snažte se jej dodržet. Opravdu nemá smysl si dělat zásoby na horší časy.  Také se rozmyslete, zda chcete kupovat semínka nebo si koupíte radši sazenice. Někdy se to vyplatí a je to sázka na jistotu.
  4. Je dobré některé druhy zeleniny set postupně. Takových 30 hlávkových salátů se naráz opravdu sníst nedá!! Pokud sejeme každý týden nebo dva trošku, zajistíme si salát nebo kedlubny relativně po celou sezonu. Je to malinko pracnější, ale výsledek bude o to lepší
  5. U jednotlivých odrůd zeleniny pečlivě vybírejte i to, zda se jedná o odrůdu popínavou či keříkovou (třeba hrách), může vám to ušetřit dost práce navíc, kterou pak musíte investovat do vyvazování. Stejně tak třeba u rajčat existují i keříkové neboli polní odrůdy, které nepotřebují žádnou podporu. Dalším kritériem je půda – máte písčitou nebo spíš jílovitou? I dle toho je nutné se orientovat. Vaše úroda bude pak jistě lepší, když dobře vyberete.
  6. Kde nakoupit? Možností máme už vícero. Já využívám vlastní semenaření hlavně u bylin (o tom někdy později), můžete navštívit Semínkovnu a zjistit jaké poklady najdete tam, výborná možnost je objednat si semínka od lokáních pěstitelů semen, jako je třeba Planta naturalis, kde seženete i byliny, které jsou chráněné nebo přírodní louky a poslední je klasické zahradnické potřeby, kde nakoupíte semena snad všeho…..

A co teď s tou spoustou semínek? Možností je také více. Buď nakoupíte nebo ještě lépe recyklujete různé kelímky a květináče, zakoupíte substrát a začnete předpěstovávat doma na okně. U některých druhů zeleniny je to velmi doporučováno a nejlépe po třech zmrzlých budete přesazovat a doufat, že už žádné mrazíky nepřijdou.

Já to nedělám! Doma na to nemám místo a skleník nemáme.  Když začne vykukovat jarní sluníčko, vyseji do velkých květináčů nebo i truhlíků jednotlivé druhy semínek. Přikryji je netkanou textýlií a hlídám vlhkost substrátu. Přes den větrám, když je hezky. Když se objeví první děložní lístky, začnu chystat menší květináče a při prvních pravých listech začnu přesazovat. Dle teploty buď ještě zakrývám či už nikoliv. Takové rostlinky rostou o dost pomaleji, ale nevytahují se a jsou odolnější. Když jsou sazeničky dostatečně silné, jdou na pole. Jelikož času je málo, vše toto probíhá postupně i několik týdnů. Každá rostlina má svůj čas klíčení a růstu, tudíž relativně stíhám vše postupně rozsázet i zasázet.

Continue Reading