Nízké polokeříky fialově vonící Mateřídoušky obecné (Thymus Serpyllum L.) můžeme potkat na slunných, písčitých místech nebo pastvinách. Tato medonosná vytrvalá rostlina patří mezi jedny z prvních bylin, které se kdy v léčitelství používaly. Můžete si jí také velmi snadno pěstovat doma na zahrádce. V přírodě bohužel pomalu mizí.

Mateřídouška
Mateřídouška obecná

Jak vám může Mateřídouška pomoci?

– podporuje normální funkci dýchacího systému

– podporuje normální trávení a normální činnost střevního traktu

– podporuje normální funkci močové soustavy

– podporuje kojení

– je antioxidant

– podporuje přirozenou obranyschopnost – imunitní systém

Sběr a pěstování Mateřídoušky

Ač se vyskytuje ve volné přírodě, pomalu mizí. Při sběru byliny musíte být opatrní, abyste nepoškodili její velmi jemný kořenový systém. Nejlépe je sbírat nať těsně před rozkvětem a to nůžkami.

Její pěstování je snadné. Stačí zaset semínka (nejlépe do substrátu), a až vzejdou malinké rostlinky, opatrně je přesadit. Velmi dobře se také rozsazuje. Odeberete část trsu a ten přesadíte na nové místo.

Sušení

Bylina schne velmi dobře i ve větších vrstvách. Sušte ji vzduchem nebo do 35°C v sušičce. S bylinou při sušení nemanipulujte, velmi se drolí. Skladujte v několikavrstvém papírovém pytli nebo v nádobě v temnu.

Příprava čaje

Čaj nebo sirup z Mateřídoušky pohladí vaše čichové buňky a navodí dobrou náladu. Jednu lžíci drcené Mateřídoušky nebo pár snítek dejte do sítka a přelijte horkou vodou. Po 5 minutách je čaj připraven.

Mateřídoušku není vhodné užívat dlouhodobě. Ač je to vhodná bylina i pro děti. Po 14 dnech užívání ji minimálně na 1-2 týdny přestaňte užívat.

My pro vás připravujeme Mateřídouškový sirup, který je vhodný k přípravě teplých i studených nápojů. Můžete jej užívat i na lžičku.

KOUPIT SIRUP