Jak jsem vymyslela projekt Darujeme české Vánoce?

Na podzim 2020 přišla druhá vlna epidemie Covid-19. Vláda opět začala omezovat podnikání, ale tentokrát jinak. Tentokrát „nezakazovala“, jen omezovala. Spousta živnostníků tím přišlo o možnost prodeje svých výrobků, protože se rušili trhy. Tedy, ony se nerušily, ale jejich pořadatelé nedokázali splnit všechna hygienická nařízení a radši je zrušili sami 🙁

Jana Kuntošová – Vyšehrad

Mé zisky z podnikání v roce 2019 tvořily 40% právě z prodeje na trzích. Největší část samozřejmě tvořilo září – prosinec. Co si budeme povídat?! Vánoce jsou prostě nejvíc ziskové!

A tak někdy v říjnu jsem dostala to, čemu se lidově říká „depka“. Propadla jsem špatným myšlenkám. Období Vánoc je prostě pro prodej velmi významné. Nehledě na to, že leden – březen/duben trhy nejsou. Tudíž jsou i menší příjmy a vánoční tržby musí z části krýt i to. A co s tím? Virák hnusák se na podzim nevzdá 🙁 To bylo jasné!

Na procházce v lese mě napadla myšlenka, že kdyby každý z nás, kdo si hraje na Ježíška, koupil alespoň jeden dárek od malého českého výrobce, bylo by to moc fajn.

Nebylo, co ztratit! Myšlenku jsem nadhodila v jedné podnikatelské skupině plné báječných žen. Všem se to líbilo a přidala se ke mě Hanka Šormová, která má zkušenosti z online podnikání.

Ta má úplně prapůvodní myšlenka byla, že uděláme letáček a pošleme ho dál po sítích. A snad takovou nějakou šeptandou se prostě myšlenka rozkřikne. Trošku naivní, já vím 😉 Letáček skutečně vznikl, k němu i skupina, kde jsme chtěly, aby se tvůrci mohli představit………

Vytvořily jsme skupinu. Řekly si, že budeme 2x do týdne přidávat téma, pod které se mohou jednotliví výrobci představit. Bylo začátek října, do Vánoc dost času….. Pak se strhla lavina! Nevíme jak, ale členové přibývali po stovkách, výrobci se dožadovali „svých“ témat. V jednu chvíli jsme dávaly 2 téma za den a od rána do večera schvalovaly nové členy, odpovídaly na dotazy. Skvělé bylo, že se k nám přidalo spousta dobrovolníků, kteří nám s projektem začali pomáhat. Díky moc všem!

I tak jsem měla pocit, že u PC trávím asi 10 hodin denně. Díky projektu začalo chodit i větší množství objednávek na Vesnické dobroty! Moc vám všem děkuji. Trošku to komplikovala vše opět zhoršená epidemiologická situace, kdy mi zůstala starší dcera doma na domácí výuce. Prostě, když už, tak už!

To, co mě drželo nad vodou, byla ta báječná energie skupiny! To se prostě musí zažít! Kupa adrenalinu, neustále se něco dělo a my se hlavně snažily pomoci všem výrobcům, aby se mohli představit, aby díky skupině získali nové zákazníky, a aby zákazníci měli z čeho vybírat. V prosinci měla skupina 38 tisíc členů! O takové členské základně se nám ani nesnilo!

Věřím, že se díky skupině a všem báječným lidem, kteří chtěli podpořit české výrobce, podařil malý zázrak! Udělat jedno báječné vánoční tržiště, kde si všichni v bezpečí svých domů mohli nakoupit dárky na Vánoce!

Za to jsem opravdu moc vděčná!

Možná se ptáte, proč jsem tedy z projektu odešla?

Důvod je prostý. Sedm let buduji značku Vesnické dobroty. Sedm let vymýšlím, co vše se dá z ovoce, bylin a zeleniny uvařit. Co by vám chutnalo. Podařilo se mi vytvořit sortiment skoro 50 produktů. Jezdím na trhy, dodávám do obchodů. To vše je báječné, ale je na to potřeba čas. Každý produkt vařím ročně ve stovkách kusů….. To neuděláte za hodinku či dvě denně. Opravdu se u toho nedá být online. A hlavně je to práce, která mě osobně dává smysl a nechci ji opustit. Je to takové mé třetí dítě 😉

Jsem vděčná, že jsem byla součástí Darujeme české Vánoce. Jsem ráda, že ho Hanka povede dál a všechna ta práce nepřijde vniveč 😉

A pokud vás to zajímá, napsali o nás i ve Forbesu 😉

Forbes
Jana Kuntošová a Hana Šormová