Eko-bio :)

27.01.2016 06:15

Spousta toho, co běžně používáme, se buď dá vyrobit doma nebo nahradit něčím opakovatelně použitelným :)

Někdy bychom chtěli mít vše ekologické, v bio kvalitě, ale naše peněženka říká něco jiného. Nezoufejte! Lze to i levněji a hlavně udržitelně! Do tohoto "nekonečného příspěvku" budu postupně vkládat to, co mám odzkoušené, je to přírodní nebo prostě podle mě fajn :)

Prací prášek na bílé prádlo

100g mýdla na praní (zatím používám buď z DM nebo s Jelenem)

1kg práškové sody na praní

500g perkarbonátu sodného (je to přírodní bělící přípravek)

- mýdlo nastrouhat na jemno na struhadle,. Vše smíchat a skladovat samozřejmě v suchu :) Dávkování: 1-2 polévkové lžice do bubnu pračky.

Prací prášek na barevné prádlo

100g mýdla na praní

1 kg práškové sody na praní

Toť vše :) Hodí se na většinu prádla, které doma perete a opravdu pere! Dávkování 1 polévková lžice. Pokud máte prádlo hodně znečištěné (přijely děti z tábora). Doporučuji namočit předem přes noc do nastrouhaného pracího mýdla :)

Prášek do myčky nádobí

300g jedlé sody

300g práškové sody na praní

150g hrubozrnné kuchyňské soli

150g kyseliny citronové

- vše smíchat a uzavřít do nádoby (toto množství je tak do velké zavařovačky). Dávkování: 1-2 lžičky do zásobníku myčky + kapku tekutého přípravku na mytí nádobí. Dolů do myčky nalít 1/2 hrnku octa.

Aviváž

Klasickou buď nepoužívat vůbec nebo nahradit půl hrníčkem octu a půl hrníčkem vody. Chci vyzkoušet i ocet jablečný, ale ještě se dělá :) Pár kapek silice je samozřejmě možno přidat. Ale ocet rychle vyčichne a při sušení na čerstvém vzduchu není potřeba :)

Čistič pračky

100g kyseliny citronové dát do vaku od polštáře nebo zavázat do kapesníku. Do pračky vložit třeba kapesníky nebo plínky (klasické čtvercovky) nebo "něco" co se dá vyvařit a pustit pračku na 90 stupňů. Stačí jednou za 3 měsíce :) Vše se z pračky krásně odstraní :)


Recepty jsou použity z webu www.home-made.cz :) A sem vkládám to, co mám opravdu vyzkoušené a funguje :)